K Benátkám neodmyslitelně patří také benátský karneval. Je únor, zima, mrholí a nad kanálem se zvedá mlha. Na první pohled počasí vybízející k odpočinku v posteli s dobrou knihou nebo v příjemné kavárně u teplého nápoje. A přitom v té době vrcholí rej masek, bujaré veselí, maskovaní muži i ženy kráčejí nebo tančí ulicemi, zpívají a veselí se. V každém druhém obchodě v centru města vidíte prodávat kostýmy a karnevalové masky. Jsou jich plné výlohy. Renesanční obleky, paruky, škrabošky.
Masky se poprvé začaly vyrábět v 15. století a od dalšího století se používaly při divadelních představeních. Například na prknech benátské opery v divadle La Fenice. Mimochodem zde poprvé zazněly tóny nádherné opery Rigoletto od Guiseppe Verdiho, která je dodnes stálicí na repertoáru operních scén. Současným hudebním ředitelem opery je i izraelský dirigent Eliahu Inbal.
Naše masopustní veselice mají jinou atmosféru, jsou to lidové oslavy s tradičními zvyklostmi jednotlivých regionů, krojovanými průvody a hlavně na jihu spojené s popíjením něčeho ostrého. Všichni se těší, že po skončení masopustu přijdou Velikonoce a pak dlouho očekávané jaro. Italové při karnevalu na jaro nemyslí, myslí na zábavu, radost a veselí.