Snad každému, kdo byl v Benátkách, se vybaví nám. sv. Marka, bazilika sv. Marka a dóžecí palác. Teď je tedy na místě si říci, kdo to ten sv. Marek vlastně byl a proč je spojen s Benátkami. Podle tradice prý přišel sv. Marek na ostrovy laguny a tam se mu zdálo, že k němu přistoupil anděl a řekl mu: „Tady nalezneš mír Marku, můj apoštole.“ Patron Benátek, notářů, stavebních dělníků, zedníků, sklenářů, košíkářů, malířů na skle a písařů byl evangelista a mučedník.
Byl žákem apoštola sv. Petra a společníkem apoštola sv. Pavla. Po roce 50 odešel z Říma do Alexandrie v Egyptě a tam založil církevní obec. Zemřel mučednickou smrtí vláčen provazem uvázaným kolem krku. Nejdříve byl pochován ve městě Canopo. V roce 828 byly ostatky sv. Marka převezeny do Benátek, kde vznikala bazilika.
Ta sice roku 976 vyhořela, ale v letech 1063-1094 byla znovu postavena. Sv. Marek jako patron Benátek je měl varovat před katastrofami a lid vyzývat k bdělosti. Markovo evangelium se jako hlas lva má nést nad pouští našich nevěrností a má nás vést na správnou cestu. Možná proto všude narážíme na lva, kterého má město Benátky ve znaku. Uvidíte ho zlatého, pozlaceného, bronzového, kamenného, keramického, jak sedí, stojí, má vykročeno.
Na severní části náměstí sv. Marka stojí budova s věžními hodinami, které jsou součástí stavby Maura Codussiho. Je tvořena třemi částmi. Velké hodiny zachycují fáze pohybu měsíce a slunce a zvěrokruh. Nad ním je podobizna Madony s dítětem. Třetí patro tvoří benátský lev sv. Marka, zlatý na modrém pozadí. Na vrcholu věže stojí dvě bronzové sochy urostlých maurů, kteří v každou celou a v půl bijí na velký zvon.
Dva žulové sloupy na náměstí stojí na místě popraviště, proto Benátčané mezi nimi nikdy neprojdou. Jedná se pravděpodobně o pověrčivost, kterou návštěvníci města a turisté většinou ignorují. Na mohutných vysokých sloupech stojí byzantská socha sv. Teodora s drakem a na druhém okřídlený lev. Ten je tří metry dlouhý a váží přibližně tři tuny.